HAKKINDA // ABOUT

TR

Fulya Uçanok, piyanist, elektroakustik müzik bestecisi ve doğaçlamacıdır.

 

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet konservatuvarında klasik piyano çalışmış, yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezinde (MİAM) yine piyano üzerine tamamlamıştır.

 

Yüksek lisansını verdikten sonra Endonezya/Bali’ye Endonezya hükümet bursu olan Darmasiswa ile gamelan çalışmaya gitmiştir. Burada bir buçuk yıl kalarak “Gender Wayang” gamelan geleneğini çalışmıştır.

 

Akabinde elektroakustik kompozisyon ve performans alanında çalışmak üzere İTÜ MİAM’ın Sessel Sanatlar bölümünde doktora çalışmalarına başlamıştır.

 

İstanbul temelli besteci/icracılardan oluşan, özgür doğaçlama, komprovizasyon ve disiplinler arası çalışmalar yürüten
Klank.ist ensemble üyesidir. Serkan Sevilgen ile oluşturdukları canlı akusmatik projede ise, ikili ses objelerinin mikroskopik detayları ve onların kırılgan ve mahrem dünyalarına düşük seviye dinleme ile kapı açarak, varlık/yokluk, gerçek/gerçekdışı arasındaki ayrımlarla oynuyorlar.

 

Güncel ilgi alanları arasında, elektroakustik müzik estetiği, kompozisyon ve performans alanlarında çoğulculuk, müziği popülerleştirmeden ulaşılabilir kılma yöntemleri, “arada olma” mekanizmaları, ve karşılıklı güç dinamiklerini devre dışı bırakmaya dair yöntemler araştırmak vardır.

 

Uçanok, İTÜ MİAM’da Sessel Sanatlar bölümünde doktora yapmakta ve İstanbul Bilgi Üniversitesi müzik bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

 

//

 

ENG

Fulya Uçanok is an Istanbul-based pianist, electroacoustic composer and improviser.

Born in Turkey, she studied classical piano at Hacettepe University Ankara State Conservatory and completed her master’s degree in Istanbul Technical University, Advanced Studies in Music (MIAM).

Afterwards she went to Indonesia/Bali to study gamelan with the Indonesian Government scholarship Darmasiswa. During her one and a half year stay she studied Balinese “Gender Wayang” musical tradition.

Upon her return, she began her doctoral studies at İTÜ MİAM Sonic Arts Department focusing on electroacoustic music composition and performance.

She is a member of Klank.ist ensemble, an ensemble consisted composer/performers interested in free improvisation and comprovisation as well as interdisciplinary collaborations. And has a live acousmatic duo project with Serkan Sevilgen, that explores microscopic details of sound objects and their intimate, fragile sound worlds through low level listening; playing with absences/presences, real/unreal.

Her current interests include, accessibility without popularization, mechanisms of mediation, pluralism and non-power within the medium of electroacoustic music aesthetics, composition and performance practices.

She is currently a PhD candidate in Sonic Arts department in İTÜ MİAM, and a research assistant at Istanbul Bilgi University music department.

  • SoundCloud - Grey Circle
  • Facebook
  • Instagram